تبلیغات
بهشت پنهان ایردموسی - ویژه نامه شب یلدا
   به بهشت پنهان ایردموسی خوش آمدید

ویژه نامه شب یلدا


شب یلدا در ایردموسی  و در کل آذربایجان و  اردبیل «‌ چیله گجه سی »‌ نامیده می شود كه نمادی از انس و الفت و صله ارحام بین خانواده ها است . این نامگذاری از آن جهت است كه در روز شمار مردم اردبیل شب یلدا پایان فصل پاییز و آغاز « چله بزرگ » و زمستان است . فصل زمستان درایردموسی و اردبیل به سه دوره تقسیم می شود كه 40 روز اول آن چله بزرگ ، 20 روز بعد از آن چله كوچك و 30 روز آخر « بایرام آیی » ( ماه عید ) است .

چه سخاوتمند است پاییز
که شکوه بلندترین شبش را
عاشقانه پیشکش تولد زمستان کرد
زمستانتان سفید و سلامت


ایردموسی به "خیدیر" معروف است، به دلیل اینکه اکثر سالها در ایام خیدیردرایردموسی برف سنگینی می بارید و سرمای زمستان به حد اعلای خود می رسید، در میان اهالی ایردموسی گفته می شد: "  خیدیر گلدی قیش گلدی ، خیدیر چیخدی قیش چیخدی " یعنی با آمدن خیدیر زمستان شروع شده و با پایان خیدیر زمستان تمام می شود.که اشاره به شدت بارش برف و سرمای شدید دارد که اهالی در مثل ،سختی ایام خیدیر را با سختی کل زمستان برابر می دانستند .مردم نیارق ،در گذشته این روزها را با برگزاری آیین های ویژه گرامی می داشتند ؛از جمله این آیین ها تهیه قووت بود که با  آسیاب کردن گندم برشته و مخلوط کردن آن با بزرک"bazarak "نخودچی ـ شکر و ...بدست می آمد.که بسیار خوشمزه و مقوی بود.
به اعتقاد مردم این استان چله كوچك سردترین روز های سال است و موقع آمدن به چله بزرگ می گوید : « توهیچ كاری نكردی؛ من كودكان را در گهواره ،دست زنان را در كوزه آب و پای مردان را بر روی زمین منجمد خواهم كرد ، چله بزرگ هم به او می گوید عمرت كوتاه و پشت سرت بهار است .   آیین های شب چله در اردبیل تقریبا مشابه با آیین هایی است كه در دیگر استانهای كشور بر گزار می شود . هندوانه ،‌ انار،‌ مركبات ،‌انواع آجیل ،‌ "قورقا" یا همان گندم برشته به همراه کشمش ،سنجد ، از تنقلات  اصلی شب چله در میان مردم اردبیل و ایردموسی در زمان حاضر است . خانواده ها در این شب ،معمولا د ر خانه بزرگتر های فامیل گرد هم می آیند و شام و هندوانه و انواع تنقلات را با هم می خورند و تا پاسی از شب را به گفت و گو می نشینند .
"چیله خونچه سی "یا « چله لیك » ( هدیه شب چله ) مراسمی است كه در دیگر شهر ها كمتر دیده می شود ولی در ایردموسی و کلا در استان اردبیل ،جزو ضروریات این شب تاریخی و باستانی است . هرخانواده ای كه دختری را برای پسر خود نامزد كرده است ، در این شب باید هدیه شب چله به خانه عروس بفرستد كه عبارت از همان میوه ها و تنقلات شب یلدا به طور كامل و یك چشم روشنی است كه معمولا یك قطعه طلا برای عروس و یا احتمالا لباس و چادر شب برای خانواده عروس است . و همینطور خانواده دختری که دخترشان اولین سالی است که در خانه بخت است به دخترشان همین چیله لیک را می برند.   
به رغم توسعه معاش خانواده ها ، ‌خیلی از بزرگتر های فامیل از لذت برگزاری شب چله در سالها ی گذشته می گویند . آنان معتقدند با آنكه انواع میوه و مركبات ، شیرینی های جدید به سورسات شب چله افزوده شده ولی لذت شب چله های گذشته ،که تنها به برخی میوه ها و قورقا و کشمش ،« قاوود »  و سنجد ،بادام و گردو خلاصه می شد را ندارد.اما اکنون، در سفره شب یلدای مردم اردبیل، انواع آجیل‌ها نظیر: پسته، فندق، مغز بادام و گردو ،و انواع میوه‌ها :نظیر، پرتقال، نارنگی، موز و... را می‌توان مشاهده کرد.
شب یلدا در ادبیات آذربایجان:
شهریار؛ شاعر شیرین سخن آذربایجان شب‌نشینی‌های زمستان و نقل داستان‌ها و روایات را در منظومه پایدار «حیدربابایه سلام» چنین به تصویر منظوم کشیده است:
قــــاری‌ننه گئجـه نــاغیل دینـــده
کولک قالخوب قاپ باجانی دوینده
                                          من قــاییدوب بیرده اوشــاق اولیدیم
                                     
   بیر گول آچوب اوندان سورا سولیدیم


در شب یلدا، آداب و سنت های کهن ایرانی را با جمع شدن دور سفره محبت و یک رنگی زنده نگه داریم.
یلدا جشن خانواده هاست؛ شب مهربانی ها و لبخندها بر ملت ایران مبارک باد!
یلدا، روایت همدلی مردمانی است که در شادی ها و غم ها همواره یاور دل های یکدیگرند. یلدا مبارک!
شب یلدا، طولانی ترین شب سال و تولد دی ماهی دیگر، شب گفت و گو و مَثَل ها، شب فردوسی و حافظ، بر مردم ایران زمین مبارک!
در طولانی ترین شب سال، دست به دعا برمی داریم و برای شانه های بی یاور و دل های دردمند، استواری و آرامش آرزو می کنیم. یلدا مبارک!
روی گل شما به سرخی انار، شب شما به شیرینی هندوانه، خنده تان مانند پسته و عمرتان به بلندای یلدا. شب یلدا مبارک.
یلدای مهربان، آمدن تو همانند رسیدن بهار دوست داشتنی است؛ وقتی که با آمدنت، صفا را به خانه می کشانی. یلدا مبارک.
یلدا، فرصتی است برای تجدید صمیمانه دیدارها، وقتی کشاکش روزگار تو را از دیدن آنان که به چشمان تو نیازمندند، بازمی دارد.
یلدای طولانی سال، بهانه خوبی برای نگاهی کوتاه به لحظه هاست؛ لحظه هایی که در چشم به هم زدنی می گذرد و این گذشتن، بهترین پیام برای این است که قدر لحظات با هم بودن را بدانیم.


امشب چه طولانی، ولی عاشقانه و پرنور است. شب روشن پر امیدی است که باید در ازدحام نگاه های مهربان بنشینیم و لبخند را به خوبی بدانیم. بنشینیم نفس هامان را با هم یک دل کنیم و خاطرات سرشار را از میان سینه هامان بیرون بریزیم تا خانه ها روشن شود. شمع ها را امشب کنار شب نشینی سرور، با شعله نوازش دل برافروزیم. سفره ها را از مائده دعای خیر پر کنیم و در جیب های یکدیگر نقل و نبات مهر بریزیم. سر بلند کنیم به سمت ستاره ها. بوسه برای آسمان برکت خیز زندگی بفرستیم و آواز زمستانه ای برای آغاز فصل تازه بخوانیم؛ آوازی به رنگ و رونق حیات راستین. لبخند بزنیم. شب همچنان ادامه دارد.


از یلدا بپرس راز شب زنده داری عاشقان را. 
از یلدا بپرس که چگونه ستارگان بلندبخت
از آغاز زمین بی وقفه در شب ها سوسو زده و چراغ راه زندگی بوده اند.
بپرس که امید به دیدار صبح و ظفر چه اصالتی دارد؛
پیروزی نور بر تاریکی را چه حکمتی است؛
چیرگی امید بر نومیدی و ظلمت چه حقیقتی است؟
یلدا می داند که انهدام سلطه تاریکی چگونه است.
شاهد همیشگی زمستان است یلدا؛ 
که مژده دوباره رسیدن بهار را در طویل ترین
و چراغانی ترین شب زمین ندا می دهد.
فرصت بخواهیم از عشق، از هستی، از خالق. 
فرصت بخواهیم که در تک تک آینه های زمین
تجربه های عزیز را ببینیم؛ 
که تک تک شب های عمر را در لباس خوش بختی به صبح برسانیم؛
که کوکب های اشاره گر شب های جهان را قدر بدانیم
و هر آنچه طلوع سپیده را تقدیس کنیم.
فرصتی بخواهیم که باشیم و صلح در ما باشد.
خورشید بی وقفه در ما باشد و تبرک نصیب دست های ما باشد. 
شب هنوز ادامه دارد
. بیدار بمانیم که تا رسیدن نور تمام تاریکی‎های 
خود را از پنجره بیرون اندازیم. 
به استقبال سپیده فردا نام های یکدیگر را 
در شب نشینی شعف با مهر صدا بزنیم.

خورشیدِ فردا کمی در تأخیر است؛ که امشب را در طولانی ترین لحظات باهم بودن پر از رمز و راز عاشقانه حیات کنیم؛ پر از نیایش خویشاوندی و هم‎دلی. یاد کنیم از پرواز های گذشته، از سفرهای تعالی، معجزات مکرر عمر. یاد کنیم از روزگار همیشه در شتاب، زندگانی پر رمز و راز. یکدیگر را فراخوانیم به سمت یک رنگی، به سمت عشق؛ که عمر نمی ایستد؛ که لحظه، گریزان است و با هم بودن غنیمتی است فرار.
از یلدا بپرس راز شب زنده داری عاشقان را. از یلدا بپرس که چگونه ستارگان بلندبخت، از آغاز زمین بی وقفه در شب ها سوسو زده و چراغ راه زندگی بوده اند. بپرس که امید به دیدار صبح و ظفر چه اصالتی دارد؛ پیروزی نور بر تاریکی را چه حکمتی است؛ چیرگی امید بر نومیدی و ظلمت چه حقیقتی است؟ یلدا می داند که انهدام سلطه تاریکی چگونه است. شاهد همیشگی زمستان است یلدا؛ که مژده دوباره رسیدن بهار را در طویل ترین و چراغانی ترین شب زمین ندا می دهد.
فرصت بخواهیم از عشق، از هستی، از خالق. فرصت بخواهیم که در تک تک آینه های زمین، تجربه های عزیز را ببینیم؛ که تک تک شب های عمر را در لباس خوش بختی به صبح برسانیم؛ که کوکب های اشاره گر شب های جهان را قدر بدانیم و هر آنچه طلوع سپیده را تقدیس کنیم.
فرصتی بخواهیم که باشیم و صلح در ما باشد. خورشید بی وقفه در ما باشد و تبرک نصیب دست های ما باشد. شب هنوز ادامه دارد. بیدار بمانیم که تا رسیدن نور تمام تاریکی‎های خود را از پنجره بیرون اندازیم. به استقبال سپیده فردا نام های یکدیگر را در شب نشینی شعف با مهر صدا بزنیم.


شب یلداست؛ شبى که در آن انار محبت دانه مى شود و سرخى عشق و عاطفه، نثار کاسه هاى لبریز از شوق ما؛ شبى که طراوت هندوانه هاى تازه تابستان به سرماى دستان زمستان هدیه مى شود و داغى نگاه هاى زیباى بزرگ ترها در چشمان کودکان اوج مى گیرد و بالا مى رود. در ازدحام بشقاب هاى کوچک بلور، شیرینى صمیمیت ها و یکدلى ها، تقسیم مى شود و کام هاى همه را شیرین مى کند.
یلداى طولانى سال، بهترین مجال براى نیم نگاهى کوتاه به لحظه هاست؛ لحظه هایى که در سرعت عبور، خلاصه مى شوند و مى گذرند و این گذشتن، بهترین پیام براى زیبا زیستن ماست؛ زیرا شیرینى در کنار هم بودن لبخندهاى امروز، هزار بار بهتر از اشک حسرت ریختن بر مزار جدایى هاى فرداست.
یلدا بهانه اى است، بهانه اى، تا ما از فرمان کانال هاى پر پیچ و خم سیم هاى ارتباطات بگذریم و لحظه هاى قشنگ با هم بودن را به هیجان سریال هاى زندگى شیشه اى، بدل نکنیم.
یلدا، بهانه اى است تا پندها و تجربه هاى ارزشمند پدربزرگ ها و مادربزرگ هایى را که در پس وقت نداشتن ها و بى حوصلگى هاى کوچک ترها مدفون مانده اند، زنده کنیم.
یلدا، مجالى است براى تکرار هر آنچه روزگارى، سرمشق خوبى هایمان بوده اند و امروز بر روى طاقچه عادت هایمان غبار مى گیرند و فراموش مى شوند. مجالى است براى دیدن عزیزانى که تصویر و صدایشان در پس مشغله هاى زندگى رنگ باخته اند. مجالى است براى نشستن لبخند بر لبان کودکان، در آغوش پر مهر بزرگ ترها.
یلدا مجالى است؛ مجالى براى من، مجالى براى تو، تا همگى، لحظه هاى شیرین با هم بودن را تجربه کنیم.


امشب طولانی ترین شب سال است اما مردم آن را جشن می‌گیرند.
نه از آن جهت که خواهان تاریکی باشند،
از آن دلشادند که از صبح فردایش خورشید دوباره باز می‌گردد 
و روزها طولانی‌تر می‌شوند و شب‌ها کوتاه‌تر
یلدا آیین پاسداشت رهایی از تاریکی و ظلمت است
درود پروردگار بر مهدی، خورشید پس ابر
و به امید فروردین شکوفه‌ها
اسّلامُ علیک یا ربیعَ الاَنام و نضره الایّام
سلام بر تو ای بهار خلایق و خرمی روزگار.


استاد سید محمد حسین شهریار؛ شاعر شیرین سخن آذربایجان شب‌نشینی‌های زمستان و نقل داستان‌ها و روایات را در منظومه پایدار «حیدربابایه سلام» چنین به تصویر منظوم کشیده است:
قــــاری‌ننه گئجـه نــاغیل دینـــده ( آن زمان که مادر بزرگ شبها قصه تعریف می کند)
کولک قالخوب قاپ باجانی دوینده(و آن هنگام که برف و بوران بلند شده و خود را به درو دیوار می کوبد)
من قــاییدوب بیرده اوشــاق اولیدیم( ای کاش دوباره به گذشته باز می گشتم و بچه می شدم)
بیر گول آچوب اوندان سورا سولیدیم( و مانند گل می شکفتم و بعد از آن پژمرده می شدم)
در میان عامه مردم نیز «بایاتی»ها و اشعار منظوم متنوعی رواج دارد که از جمله آنها می‌توان به این «بایاتی» اشاره کرد:
چیله چیخار بایراما بیر آی قالار( وقتی «چله» تمام شد یک ماه به عید باقی می‌ماند. (منظور چله کوچک است)
پینتی آرواد قوورمانی قـــورتارار (زن بدسلیقه گوشت‌های ذخیره شده خود را تمام می‌کند.)
گئدر باخار گودول ده یارماسینا( به «بلغورهای» انبار روی می‌آورد)
باخ فلکین گردش و غوغاسینا (نظاره کن گردش و غوغای فلک)


امشب همه به تو تبریک میگویند 
مهدی جانم 
ای مهرباکنم 
اما نمیدانم چرا من دلم بد جور گرفته است 
گلویم بد جور بغض دارد 
چشمانم بدجور اشکی است 
مولای من... 
اقای من ...
سرور من ......
من دلم از تنهایی ات گرفته از اینکه
بیش از هزاران نفر امامتت را تبریک میگویند 
و تو هنوز تنهایی 
هنوز نمیدانند مهدی نداشتن یعنی چی؟؟؟
هنوز نمیدانند 313 نفر یعنی چی؟؟؟
اقا ما بدیم نمیفهمیم قبول 
تو بیا 
تو برگرد 
ای مهربانم

امشب آخرین دقیقه آذرماه را ورق می زنیم و شمع های روشن زرد پاییز را فوت می کنیم. شب آغاز زمستان است، چراغ خانه ها هنوز بیدارند و خانه نشینان گرد آتش گرم دوستی، نشسته اند و خاطرات دیروز را پلک می زنند. آن طرف هندوانه ای که ضربات چاقو خون سرخش را جاری کرده و این طرف مادر بزرگ که تسبیح فیروزه ای رنگش را بارها مرور می کند. همه گرد هم آمده اند تا از روزهای خوب خدا سخن بگویند و به بهانه یلدا این طولانی ترین شب سال، فارغ از پیچ و خم های زندگی همدیگر را به شنیدن خاطرات خوب خویش میهمان کنند.
یلدا فرصتی است برای دیدارها، وقتی کشاکش روزگار تو را از دیدار آنان که به چشمان تو نیازمندند، بازمی دارد. آتش گرم و کرسی خانه مادربزرگ ما را به گرد خویش آورده و گرمایش را با ما تقسیم می کند تا در زمستان سر در راه، به یاد چون امشبی همیشه گرم گرم بمانیم، در میان تقویم ورق خورده پدر بزرگ، سیاووش را می بینیم که از آزمون آتش سربلند بیرون می آید و پدربزرگ چه باشکوه داستان او را می گوید.


شب یلدا بلندترین شب عاشقانه‌هایی است که به یمن آمدن
نو عروس سپید جامه زمستان به شادی گرد هم آمده
غزل‌های عاشقانه و نقل لیلی و مجنون می‌کنیم
اما امسال شب یلدا مصادف شده با مجنونی لیلا کش
که جهان در انتظار اوست، به یمن این تقارن
یلدای امسال یلدایی عاشقانه‌ تر داریم

پاییز گئدیر، سونرا بوران قار گلیر ،
سوفرالارا حالوا ، قارپیز ، نار گلیر ،
چیلله گئجه ائل اوبانی شاد ائدیب ،
بیزیم یوردا ایله بیل باهار گلیر 
چیلله گئجه نیز قوتلو اولسون.

شب یلدایم اگر باتو سپر شد یلداست
یا اگر این شب من باتو سحر شد یلداست
ما که عمری زده ایم دم زِ فراق تو، اگر..
..بعد از این شام سیه خَتمِ سفر شد یلداست
ما که خود چله نشین تو شدیم آقاجان
این شب چله اگر از تو خبر شد یلداست
شب نشینی و کنار دِگران خوب اما..
..با تو و عشق تو گر جمله به سر شد یلداست
ای خدایِ کرم و جود و محبت مهدی(عج)
از کرم، بر من اگر از تو نظر شد یلداست
همچنان آل علی در خطر تهدیداند
آن دمی که زِ شما دفع خطر شد یلداست
چون شهیدان تو ای شَهدِ شهادت نوشان..
..سینه ام گر به دفاع از تو سپر شد یلداست
حرف آخر، اگر این چشم من ای صاحب اشک..
..امشبی بَهرِ غَمِ جَدّ تو تَر شد یلداست
اللهم عجل لولیک الفرج

امشب یلداست. شبی که پاییز، درهر ثانیه از تو رد می شود و می گذرد. برگ های رقصان پاییز از دور نظاره گر چشمانت هستند و آرام می نگرند تا ببینند چگونه برای‎شان دست تکان می دهی. خیلی تلاش نکن. پلک پاییز سنگین شده و دارد در خواب زمستانی فرو می‎رود. می بینی، تنها همین چند دقیقه ناقابل می تواند از یک شب عادی و همیشگی تو، یلدا بسازد؛ یادمان باشد با آمدن زمستان، مشعل باهم بودن را روشن بگذاریم تا سردی فاصله ها به خانه ها راه نیابد.
یلداست. شبی که پاییز، درهر ثانیه از تو رد می شود و می گذرد. می دانی که تا نوروز تنها نود روز باقی است و تو در فصل سپید سرما، دلگرم آینده ای هستی که بهاران است. با اشعار گرم حافظ، خود را برای زمستان سرد بیمه می کنی؛ زیرا که هیچ زمستانی ماندنی نیست؛ حتی اگر همه شب هایش یلدا باشد. در این با هم بودن یلدایی، حافظ از عشق، غزل می سراید وما در جمع هم از همه فصل های خداوندی لذت می بریم و شکر می گوییم. همین باهم بودن هاست که یلدا را نیک نام کرده و در تاریخ ماندگار است.
یلداست. شبی که پاییز، درهر ثانیه از تو رد می شود و می گذرد؛ سرخی انار و لبخند پسته و شیرینی هندوانه. شب فال و شب حافظ و شب شعر های شیرین باهم بودن. شب عشق وشب آزادی و رهایی. همه لحظه های پایانی پاییزت، پر از خش خش آرزوهای قشنگ.
امشب، میوه سربسته حرف هامان را روبه روی هم می گذاریم تا طعم شیرین دوستی را به کام زمستانی روزگار بچشانیم. آری یلداست. بگذاریم هر چه تاریکی است، هرچه سرما و خستگی است، تا سحر از وجودمان رخت بربندد. امشب بیداری را پاس بداریم که تا فردایی روشن راهی دراز باقی است. عمرت یلدای بی پایان، دلت دریای تابستان، نبینی غم‎های زمستان. و ای کاش روزگارت همیشه بهاران باشد!
یلدای شکرگزاری‎ات تا همیشه برقرار باد. ای که هرسال یلدا دیده ای و هر زمستان را به چشم گذراندی و هر سرما را با تنت احسای کرده ای، آیا طراوت زندگی را لمس کرده ای که چه خوشبو می آید و چه دل انگیز به پایان می رسد؟
طبیعت بیکران الهی را دیده ای که آرام از پی‎ات می رود و تو خرامان از کنارش رد می‎شوی؟
سبزی بهاران، گرمی و طبیعت زیبای تابستان، سرخی و زردی پاییز برگ ریزان و قدم‎های تو در خش خش برگ‎های بی پایان از کناره خیابان و اکنون که یلداست و ابتدای زمستان. این سپیدی و آن سرخی و زردی و آن سوترک سبزی دوران را آیا سپاس گفته ای ای خود، عجیب ترین خلقت خدای زمین و آسمان؟
ای پایان ناپذیر و ای خدای مهربان، تو را سپاس فراوان که مارا خلق نموده ای تا همه این نعمت‎ها را ببینیم و با تمام وجود احساس کنیم. اکنون که به همت یلدا، آشنایی مان کامل شد از خدا می طلبیم همه الطاف زمینی و آسمانی اش را که بر بندگان نیکش ارزانی داشته است.
بار الها، برما نیز عطا کن همه خوبی‎های دنیا و آخرتت را، و بر ما بباران باران نعمتت را در این زمستان شیرین که آغازش با آرامش یاد تو عجین شده است.
و باز ای که هرسال یلدا دیده ای و هر زمستان را با چشم و جان لمس کرده ای و به پایان برده ای، در این شب طولانی، از خدایت بخواه که یلدای شکرگزاری ات تا ابد برقرار بماند.
امشب چه طولانی، ولی عاشقانه و پرنور است. 
شب روشن پر امیدی است که باید در ازدحام نگاه های
مهربان بنشینیم و لبخند را به خوبی بدانیم. 
بنشینیم نفس هامان را با هم یک دل کنیم و خاطرات سرشار
را از میان سینه هامان بیرون بریزیم تا خانه ها روشن شود. 
شمع ها را امشب کنار شب نشینی سرور، با شعله نوازش دل
برافروزیم. سفره ها را از مائده دعای خیر پر کنیم 
و در جیب های یکدیگر نقل و نبات مهر بریزیم.
سر بلند کنیم به سمت ستاره ها. 
بوسه برای آسمان برکت خیز زندگی بفرستیم
و آواز زمستانه ای برای آغاز فصل تازه بخوانیم؛
آوازی به رنگ و رونق حیات راستین. لبخند بزنیم.
شب همچنان ادامه دارد.
خورشیدِ فردا کمی در تأخیر است؛
که امشب را در طولانی ترین لحظات باهم بودن
پر از رمز و راز عاشقانه حیات کنیم؛
پر از نیایش خویشاوندی و هم‎دلی. یاد کنیم از پرواز های گذشته
از سفرهای تعالی، معجزات مکرر عمر. 
یاد کنیم از روزگار همیشه در شتاب، زندگانی پر رمز و راز.
یکدیگر را فراخوانیم به سمت یک رنگی، به سمت عشق؛
که عمر نمی ایستد؛ که لحظه، گریزان است 
و با هم بودن غنیمتی است فرار.

شاید اهل زمین یلدا را بلندترین شب سال بدانند 
از سالی 365 روزه که فقط یک شبش به اندازه‌ی 
چند دقیقه بلندتر از شب‌های دیگر است 
اما افسوس که یادمان رفته یلدای بلندی هنوز در هستی جاریست 
که نه تنها از یک شب در یک سال بلکه از هزاره‌ها هم بگذشته 
نه تنها از چند دقیقه در یک شب بلکه از هزاران ساعت هم بگذشته در
گستره‌ی زمان یلدای بلند غایب بودن مردی آسمانی در خلقت 
که اهل زمین فراموشش کرده‌اند 
مولاجان! یادشان رفته هر چه دارند به گوشه ی نگاه آسمانی توست 
و این آرامش و آسایش زمینی همه از یُمن حضور
روشن توست در خلقت 
مولای من! قرار بود امسال شب یلدا در کنار من باشی در زمین
قرار بود امسال شب یلدا فاتحه ی بلندی بخوانیم 
با هم برای غیبت، قرار بود امسال شب یلدا شعر ظهور بخوانی
برایم قرار بود امسال شب یلدا برگ آخر قصه های بلند غبت 
را بخوانی و کتاب انتظار را ببندی
سخنگوی زنده ی قرآنی عشق من، بیا به جای حافظ خوانی 
خودت قرآن بخوان
قرار بود امسال خودت باشی و برای یلدا قرآنی بخوانی 
برایم بخوانی که در آیه های روشنش تو را ظاهر ببینم
اما هنوز هم ... جای تو خالی مانده در کنارم 
جای ت آبی عشق آسمانی من 
دلم روشن به فرداهای زمین است 
می آیی 
جشنِ من برای خوش گذرانی های یلدا بماند
برای ظهور 
یلدایی عاشقانه در کنار مهدی

شب یلداست؛
شبى که در آن انار محبت دانه مى شود
و سرخى عشق و عاطفه ، نثار کاسه هاى لبریز از شوق ما
شبى که داغى نگاه هاى زیباى بزرگ ترها
در چشمان کودکان اوج مى گیرد و بالا مى رود 

اورگینیز یای كیمی ایستی اولسون ، قیشلارینیز سویوق اولسادا ، گونشسیز اولماسین. شن گونلرینیز، چیلله گئجه لرینیزجه اوزون و چیلله گئجه نیز، گؤزل گونلرجه موتلو اولسون


هر چه از روشنی و سرخی داریم برداریم
کنار هم بنشینیم
و بگذاریم که دوستی ها سدی باشند در برابر تاریکی ها
یلدایتان رویایی
روزهایتان پر فروغ
شبهایتان ستاره باران

بولودوز یاغار اولسون ،
سولاریز آخار اولسون ،
اوجاقیز یانار اولسون ،
چیلله گئجه نیز موبارك اولسون

نظرات مطلب

فرم ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره سایت

 • :: www.irdemousa.mihanblog.com ::
  ایردموسی


  پیشنهادات و مطالب و عکس و فیلم و فایلهای صوتی خود را جهت درج در این وبلاگ بنام خودتان به آدرس ایمیل vasileh2012@gmail.com ارسال نمایید . با تشکر

  ====================

  گورمه لی دی اردی میستی باغلاری/
  ازون دره لری اوجا داغلاری/
  چیچک لرین قیرمیزی سی اغلاری/
  نه دئسیدون کندیمیزده واردی/
  اغاجلاری باشدان باشا باریدی/
  چرشنبه ده باشلاردا پای گئدردی/
  اداخلی قیز بایرام لیقین گودردی/
  دانیشمازدی امما گوزی گولردی/
  گوزل گوزل کندیم تندیر لرون یانیرلار/
  اوشقلارون کندین دادین قانیرلار/
  تاتاچورک هله چیخمور یادیمنان/
  ایندی ده وار دویمامیشام دادینان/
  گوزل کندیم تندیر لرین توستی سی/
  پنجه یی شین فتیرلرون ایستی سی/
  کندیمیز قورولوب دره ایچینده/
  اداملاری یولمادا یا بیچینده/
  الماسی وار الچاسی وار باغیندا/
  کهلیک اوتی بویمادرن باغیندا/
  گول لر عطری ایرانیندا یاغیندا/
  گوزل کندیم داغلاروندا قار اولسون/
  اغاجلارون بوتون دولی بار اولسون/
  اوشقلارون جوانلارون وار اولسون/
  ایران اشون تندیر اوسته قایناسون/
  قویون قوزون چول چمنده اویناسون/
  گوزل کندیم اوزخلاردان سلامیمی ال گینان/
  محبت ائت منی یادا سال گینان.
  (شاعر: خانم فرحروز نوراللهی ایردموسی)
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  شهر ایردموسی(سبلان ) در فاصله 14 كیلومتری غرب اردبیل در پهنه دشت اردبیل واقع گردیده است آب و هوای این شهر كوهستانی و معتدل می‌باشد . این شهر مانند سایر مناطق اردبیل در بهار و تابستان دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب و در زمستان نیز دارای آب و هوای خنک می‌باشد.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  توجه:

  بخاطر ضرورتی که در امر تسریع اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای مهم ایردموسی وجود داشت، تصمیم گرفتیم تا با همکاری شما عزیزان از این پس رویدادهای مهم ایردموسی را از طریق کانال رسمی شهر ایردموسی
  tegram.me/irdemousa

  به اطلاع اهالی شهر ایردموسی در اقصی نقاط گیتی برسانیم . منتظر دست یاری شما عزیزان هستیم.

آخرین عناوین

نظرسنجی

این وبلاگ را چگونه دیدید ؟


تصاویر منتخب 3

بهشت پنهان ایردموسی

تلاش برای معرفی ، اعتلا و شکوفایی شهر ایردموسی

اطلاعات سایت

ابزار تلگرام

تیک ابزارابزار تلگرام برای وبلاگ